Üheksa avastamata Türgi sihtkohta

“Türgi on teinud suurepärast tööd oma turismikaubanduse mitmekesistamisel ja nüüd maailma 6. enim külastatav riik. Kuna sõltumatu reisimine on jätkuvalt üleilmsete reisitrendide domineerija, on raske määratleda, mida tähendab avastamata kohtadesse reisimine. Seega ei keskendu me hetkel populaarsetele sihtkohtadele, mis juba praegu külastajate arvu poolest kõrgel kohal, nagu Efesos, Pamukkale ja Antalya, Goreme vabaõhumuuseum ja kuumaõhupallilennud,” ütleb Neringa Kurtinaitienė, Kidy Tourist.

Suurem osa Türgi turismitööstusest keerleb Istanbuli, Egeuse mere ja Vahemere ranniku ümber, nii jääb enamik uurimata ja avastamata sihtkohti teistesse piirkondadesse, ütles ta pressiteates. Türgi on suuruselt 37. riik maailmas, seega soovime tutvustada Türgi kirdeosa.  “Kohalikud reisikorraldajad pakuvad kirdeosasse harva reise, sest seal puuduvad rannad. Nendes piirkondades on aga väga ilusad Katškar mäed, palju väikseid traditsioonilisi külasid ja täiesti teistsugune eluviis, purustades kõik stereotüübid Türgi kohta,” ütleb reisikorraldaja.

1.Kars ja Ani ehk tuhande kiriku linna külastamine on kohustuslik kõigile, kes tahavad Türgit palju sügavamalt mõista kui lihtsalt hotellis puhkamine. Karsist 60 minuti kaugusel asuvasse Ani vanalinna on ühistranspordiga raske jõuda, kuid kui rendite auto, saate nautida suurejoonelist teekonda. See iidne linn oli Armeenia Bagratiidide dünastia pealinn, kus ümberringi asuvad iidsete kirikute jäänused näitavad langenud linna kaunist arhitektuuri. Karsis valitsesid kunagi venelased, kelle kohalolek on ilmne ka vanalinna hoonetes ja mälestusmärkides. Veelgi suurejoonelisemate vaadete saamiseks soovitame külastada Kars’i lossi. Kildiri järv, mis muutub talvel muinasjutuliseks imedemaaks, kohustuslik vaatamisväärsus selles linnas.

2-Roheline Camlihemsin. Kui soovite olla ümbritsetud loodusest, siis suunduge Camlihemsinisse, üks Türgi ilusamaid kohti ja asub Firtina orus. Lähedal asuvad Kakari mäed ja Ayderi platoo on kuulus oma vanade puitmajade poolest. Loodusmaastikud ja panoraamvaated ei ole ainus põhjus, miks külastada suurejoonelist Camlihemsinit. Nende hulka kuuluvad Tulumi torupillid, mis annavad tunnistust piirkonna ainulaadsest kultuurist ja ränne platoole kuumadel suvekuudel, kui kohalik elanikkond tõmbub sügavamale Kakari mägedesse või iidsed Ottomani kivisillad. Toidugurmaanidele maitsev Muhlama, mis on juustulaadne fondüü.

3.Avastamata Savsati rahvuspark või Türgi Alpid. Kui jõuate Savsati rahvusparki, siis võib teile andeks anda, kui küsite, kas olete ikka veel Türgis. Mägiküla meenutab Prantsuse Alpi linna, sügisel ja suvel roheline ning talvel valmistub lumeks. Rentida auto või tellida spetsiaalne ekskursioon piirkonnas on just õige, et näha Türgit teistsuguse pilguga. Siin ei ole viie tärni all-inclusive hotelle ega spaasid – piirkonna tõelist ilu säilitab riiklik looduskaitse staatus. Kohalikud säilitavad endiselt oma iidset eluviisi ja mesilaste pidamine või loomade karjatamine ei tohiks olla üllatus. Savsat asub Karagoli Milli pargi ja Artvinase provintsi lähedal, mõlemad muutuvad Türgi siseturismis üha populaarsemaks.

4.Ajalooline Mardini provints. Suunduge linna vanasse ossa, mis hõlmab suurt mäenõlva Mesopotaamia tasandiku serval. Vana Mardinit iseloomustab kivist arhitektuur, vanad mošeed, kloostrid ja ainulaadne köök. Dibek-kohv, tugev ja mahedamaitseline kohalik jook ning täidetud lambaliharibid on piirkonna köögi peamised sümbolid. Neile, kes tahavad rohkem näha on kohustuslik külastada Daraa, Deyrulzafarani kloostri varemed ja vana Midyat, peegeldades selle elanike imelist kultuuri ja elustiili.

5.Gaziantepi linn räägib loo Türgi Vabadussõja ajaloost. Linn täis muuseume, jutustades vanu lugusid. Mevlevi muuseumis saab vaadata keerlevate dervishide tantsu või õppida kulinaariamuuseumis piirkondlike toitude ja jookide kohta. Gaziantep kuulus ka oma vasetööde poolest, suurepärane koht, kus vaadata käsitööliste tööd vanimal vaseturul.

6.Konservatiivne Sanliurfa on Türgi üks kõige religioossemaid linnu, nii et ära oota elavat ööelu. Samuti tasub külastada Balikligoli. Lõppude lõpuks on see koht, kus Nimrud viskas Aabrahami tulle. Siit leiad ka Mevlid Khalili mošee ja koopa, mille lähedal moslemite sõnul sündis Aabraham. Siiski tuleb eristada uut Sanliurfat ja vana linnaosa, sest viimases asuvad peamised vaatamisväärsused, sealhulgas linnus, kust avaneb erakordne vaade linnale. Tunnise autosõidu kaugusel asub suurejooneline Harrani taru maja. Tasub minna vaatama maailma vanimat templit ja UNESCO maailmapärandi objekti Gobeklitepe.

7.“Haci Bektas Veli Complex”, tunni aja sõidu kaugusel Goreme Haci Bektas Veli kompleksist saate suurepärase ülevaate Türgi aleviidi kogukonnast. Selles 13. sajandist pärit kultuurimälestises asub islami aleviidi usulahu austusväärse jutlustaja Haci Bektas Veli mausoleum. Kui tulete sügisel, saate ka iga-aastast festivali vaadata.

8.Acik Saray, sellest salapäraga kaetud hüljatud koobaskülast on väga vähe teada. Alustades neist, kes selles elasid või miks see ehitati. Kohalikud nimetavad seda avatud paleeks, sest siin võib leida kummalisi seenekujulisi kivimoodustisi ja keerulisi fassaade, mis viivad paljudesse ruumidesse. Mõned neist olid vanad kirikud. Ajalugu ütleb, et palee võis olla ehitatud 10. või 11. sajandil ja võib vaid oletada, kui palju saladusi selles veel peitub. Kehvade teede tõttu käivad turistid siin üsna harva ja piletikassas pole peaaegu kunagi järjekordi.

9.Eski Gumuslari klooster, Nigde provintsi lähedal asuv klooster oli kunagi tohutust kivist välja raiutud ning selle kirikud ja freskod pärinevad 7. ja 11. sajandist. Kuigi mõningaid freskosid on püütud renoveerida, ei ole see väga hästi õnnestunud. Labürindilised koridorid ja ruumid pakuvad põnevat elamust. Proua Kurtinaitienė sõnul maksab auto rentimine üheks päevaks selles riigis vaid 45 eurot. “Soodsad autorendihinnad annavad reisijatele erakordse võimaluse reisida vabalt läbi Türgi avastamata, kuid iidsete ja erakordse ajalooga paikade.”